Kodėl brangsta nekilnojamas turtas Lietuvoje
NT kainos Lietuvoje jau kurį laiką yra viena karščiausių temų diskusijoms. Pagal konsultacijų bendrovės „Knight Frank“ pasaulinio būsto kainos indekso ataskaitą, Lietuva atsidūrė 14-oje vietoje su 9,1 proc. metiniu būsto brangimu. Toks pokytis įvyko per 3 mėnesius, lyginant 2020 IV ir 2021 I ketvirčius.
Kokios esminės būsto kainų šuolio priežastys:
- Rekordiškai žemos palūkanų normos.
Kuo mažesnės būsto paskolų palūkanos, tuo daugiau gyventojai yra linkę skolintis, o NT vystytojai, matydami nemąžtančią paklausą, kelia kainas. - Brangesnio turto pirkimas Vilniuje bei pajūryje.
Dėl aktyvaus pirkėjų dėmesio naujos statybos būstams bei būstams brangesnėse vietose ne tik sostinė, bet ir Lietuvos pajūrio regionas tapo itin patrauklia vieta tiek NT pirkėjams, tiek paklausą matantiems NT vystytojams. Šie veiksniai skatina sandorių skaičių, o kartu ir kainų augimą. - Kitos priežastys – kylantys žmonių atlyginimai, brangstančios statybinės medžiagos, infliacija gyvybinguose sektoriuose, nauji statybų reikalavimai A++ energetinės klasės statyboms, brangstantys sklypai, pandemijos metu sutaupyti pinigai ir kt.
Visgi būsto įperkamumo indeksas pastaruoju metu yra vienas geriausių, kas reiškia, kad žmonių algos kyla greičiau nei kainos, o didėjanti perkamoji galia, finansinės pirkėjų galimybės ir yra esminis faktorius kuriantis ir keičiantis rinką.